Skip to main content
Citi notikumi
Vispārīgi
Visas aktualitātes
Notikumi

Februāra sākumā RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju (MITC) centrs īstenoja Latvijā pirmo profesionālās pilnveides programmu simulācijas instruktoru sagatavošanā veselības aprūpē “MācīSIM1: Simulācijas izstrādes un īstenošanas pamatprincipi”. Mācību mērķis ir sagatavot veselības aprūpes jomas profesionāļus, īstenot un integrēt simulācijā balstītu izglītības pieeju visu līmeņu medicīnas un veselības aprūpes izglītībā. 

RSU MITC izstrādātā profesionālās pilnveides programma piedāvā apgūt pamatzināšanas simulācijā balstītas medicīnas izglītības pieejas īstenošanā, sniedzot izpratni par jomas terminoloģiju, metodoloģiju un praktiskiem īstenošanas aspektiem. MITC direktore Ieva Šlēziņa izklāsta programmas saturu: “Šī programma ir pamats jeb 1. līmenis profesionālās pilnveides programmu ciklam “MācīSIM”, kas paredz vairāku līmeņu profesionālo pilnveidi klīnisko simulāciju jomā. 

Šajā kursā trīs dienu laikā runājam par simulācijas lomu pacientu drošības kontekstā, sniedzam teorētiskas zināšanas un praktiskas iemaņas simulāciju izstrādē, sākot ar vajadzību apzināšanu, mācību mērķu un uzdevumu formulēšanu, beidzot ar detalizētu scenārija izstrādi un simulācijas īstenošanu.”  

DSC03669_0.JPG

Simulācijā balstīta medicīnas un veselības aprūpes izglītība ir mūsdienīga mācīšanas un mācīšanās pieeja. Tā ļauj sagatavot veselības aprūpes speciālistus simulētā vidē, t.i. drošos, kontrolētos un reālajai darba videi pietuvinātos apstākļos, neapdraudot pacientu un ārstniecības personu drošību. Simulāciju integrācija medicīnas un veselības aprūpes izglītības programmās ļauj sagatavoties gan ikdienas praksē bieži sastopamām, gan retām un sarežģītām klīniskajām situācijām. Simulācijā balstīta izglītības pieeja sniedz iespēju attīstīt klīniskās manipulāciju prasmes, klīnisko domāšanu, komunikācijas un komandas darba prasmes veselības aprūpē.

RSU jau vairāk nekā 10 gadus studiju procesā integrē simulācijā balstītu pieeju. RSU MITC instruktori savu kompetenci vairāku gadu gaitā attīstījuši, apmeklējot Eiropas un ASV simulāciju centrus, nozares konferences un piedaloties starptautiskās mācības, piemēram, Eiropas simulācijas instruktoru kursos “EuSim”, Zviedrijas klīnisko simulāciju programmā “KlinSim”.

“Līdz šim esam mācījuši RSU docētājus, taču šobrīd - līdz ar simulāciju attīstību un ieviešanu citviet Latvijā - esam gatavi ar zināšanām dalīties arī plašāk.” 

MITC direktore Ieva Šlēziņa

DSC03675_0.JPG

2024. gada nogalē Veselības ministrijas darba grupā tika izstrādāts plāns “Simulācijā balstītas izglītības attīstības stratēģija medicīnas un veselības aprūpes izglītībā Latvijā 2025.-2027.gadam”. Šī stratēģija paredz izglītības un ārstniecības iestāžu koordinētu iesaisti drošas un kvalitatīvas veselības aprūpes veidošanā, īstenojot simulācijā balstītu pieeju esošo un topošo speciālistu izglītībā. Iniciatīva ietver arī konkrētu darbības virzienu – simulācijas instruktoru sertifikāciju. RSU MITC apzinās savu atbildību, kompetenci un pieredzi simulācijā balstītas izglītības jomas attīstībā, tostarp pienākumu - simulācijas instruktoru sagatavošanu.

Mācību programmas “MācīSIM1: Simulācijas izstrādes un īstenošanas pamatprincipi” mērķauditorija ir ārsti, māsas un citi jomas profesionāļi, kuri iesaistīti veselības aprūpes speciālistu izglītībā un mācību procesā plāno integrēt simulācijā balstītu pieeju. Kursu dalībnieki iegūtās zināšanas un prasmes varēs pielietot, izstrādājot un īstenojot simulācijas scenārijus atbilstoši pārstāvētās ārstniecības vai izglītības iestādes vajadzībām.  

Nākamie kursi plānoti š.g. 6.-8.maijā, tiem pieteikties iespējams jau tagad sadaļā - reģistrācija programmai "MācīSIM1"

Saistītās aktualitātes