Skip to main content
Vispārīgi
Aktualitātes
Notikumi

Šī gada jūnijā un jūlijā  Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (RSU MITC) norisinājās prakse simulētā slimnīcā.  No 2. līdz 13. jūnijam tajā piedalījās studiju programmas "Medicīna" 3. kursa ārvalstu studenti, savukārt no 2. līdz 8. jūlijam šāda veida mācību procesā pirmo reizi iesaistījās arī latviešu studenti. 

Simulētā slimnīca ir viens no RSU MITC mācību formātiem, kas studentiem sniedz iespēju praktizēt klīniskās aprūpes prasmes reālas slimnīcas videi pietuvinātos, bet vienlaicīgi drošos un kontrolētos apstākļos.   

Starptautiska sadarbība un vietējās prakses attīstība

Jau ceturto gadu pēc kārtas RSU MITC telpas mācību semestra noslēgumā ārvalstu medicīnas studentiem pārtop par simulētu slimnīcu ar pacientu palātām, māsu posteņiem un procedūru kabinetiem. Arī šogad jūnija prakses laikā studenti varēja pilnveidot tehniskās prasmes, strādājot ar simulētiem pacientiem – aktieriem un manekeniem – pieredzējušu mentoru pavadībā. 

Šoreiz prakse bija īpaša ar to, ka tās norisi vēroja arī ārvalstu sadarbības partneri –  Somijas Metropolia Universitātes un "TOKASA" bilingvālās programmas pārstāvji: vecākā lektore Hanna Lenkola (Hanna Lenkola), māszinību docētājs Aleksis Mbeutča (Alexis Mbeutcha), somu valodas lektore Suvi Korhonena (Suvi Korhonen) un "HyMy-Village" projekta koordinatore Sari Hapio (Sari Haapio). Ārvalstu sadarbības partneru vizītes mērķis bija sniegt viesiem visaptverošu ieskatu simulētās slimnīcas prakses īstenošanas aizkulisēs, sākot ar telpu plānošanu, mācību vides iekārtošanu, praktisko nodarbību organizēšanu, beidzot ar mentoru piesaisti un studentu vērtēšanu.  

Somu kolēģi aktīvi piedalījās mācību simulācijās un atzinīgi novērtēja MITC darbu. Kā atzina Hanna Lenkola, vecākā lektore un "TOKASA" bilingvālās programmas vadītāja: "Vide bija pārsteidzoši reālistiska, sniedzot studentiem iespēju praktiski apgūt gan klīniskās aprūpes prasmes, gan komunikāciju ar pacientiem, to izglītošanu. Patiesi pārsteidza arī RSU MITC inženieru radošums un tehniskā kompetence – šāda starpdisciplināra sadarbība starp medicīnu un inženierzinātni ir patiesi unikāla.  

Ir acīmredzams, ka MITC simulētā slimnīca ir vairāku gadu mērķtiecīga darba rezultāts, ko veicina pasniedzēju tālredzīgā un uz nepārtrauktu attīstību vērstā domāšana."

Simulēta slimnīca vasara 2025 MITC 2 - copy.jpeg

Bildē no kreisās uz labo: MITC simulācijā balstītas izglītības attīstības vadītāja Madara Blumberga un "TOKASA" komandas pārstāvji – Hanna Lenkola, Sari Hapio, Aleksis Mbeutča, Suvi Korhonena.

Savukārt MITC kolēģiem šī bija iespēja iepazīt "TOKASA" bilingvālās programmas pieeju – valodas apguves integrēšanu profesionālajā izglītībā, kas ļauj ārvalstu studentiem vienlaikus apgūt māszinības un somu valodu tādā līmenī, lai pēc studiju absolvēšanas tie spētu veiksmīgi iekļauties vietējā veselības aprūpes sistēmā. Lai gan metodes ir atšķirīgas pēc formāta, gan simulētā slimnīca, gan "TOKASA" projekts skaidri iezīmēja kopīgu mērķi – padarīt izglītību reālai videi pietuvinātāku, iekļaujošāku un atbilstošāku darba tirgus vajadzībām.  

Ņemot vērā uzkrāto ilggadējo pieredzi un pozitīvās atsauksmes no ārvalstu studentiem, šogad pirmo reizi simulētās slimnīcas praksi aizvadīja arī latviešu valodā studējošie medicīnas studenti. Mācību koncepts, struktūra un iekārtotā vide bija identiska jūnija praksei, tomēr latviešu studentiem šī bija pavisam jauna pieredze.  Nedēļas laikā studentiem nācās risināt kompleksas situācijas, praktiski pilnveidot klīniskās aprūpes prasmes, sadarboties komandā, pielietot teorētiskās zināšanas un attīstīt netehniskās prasmes, kā, piemēram, komunikāciju ar pacientiem, darbu prioritizēšanu, medikamentu devu aprēķināšanu, pacientu identificēšanu. 

Iekšķīgo slimību nodaļā studenti sastapa pacientus ar sirds patoloģijām, audzējiem un tādām progresējošām slimībām, kuru dēļ pacienti nonākuši pat paliatīvajā aprūpē. Ķirurģijas nodaļā bija gan akūti pacienti ar nieru mazspēju vai pankreatītu, gan plānveida pacienti ar lipomām, trūci vai nosūtījumu uz žultspūšļa izņemšanu. Visi simulāciju scenāriji bija rūpīgi izstrādāti, lai nodrošinātu pēc iespējas plašāku realitātes spektru un pārbaudītu studentu gatavību reālam darbam slimnīcā.  

Simulētā slimnīca – platforma izaugsmei un sadarbībai 

Aizvadītajās jūlija un jūnija praksēs studenti ne tikai nostiprināja savas profesionālās iemaņas, bet arī ieguva dziļāku izpratni par slimnīcas ikdienas ritmu, komandas darba nozīmi un pieņemto lēmumu sekām. Vienlaikus simulētā slimnīca kļuva par sadarbības platformu MITC darbiniekiem – vietu, kur saplūst idejas, pieredze un kopīga vīzija par medicīnas izglītības nākotni.  

Ik gadu šajā procesā iesaistās dažādu jomu profesionāļi – māsas, pedagogi, inženieri, laboranti, instruktori un administratīvais personāls –, lai kopīgi radītu autentisku un kvalitatīvu mācību vidi. Simulētā slimnīca nav tikai metode, tā ir pieredze, kas paliek atmiņā, veido nākotnes ārstu vērtības, attieksmi pret pacientiem un saviem kolēģiem, kā arī stiprina profesionālo kompetenci.