RSU studenti īsteno Baltijā pirmās medicīnas simulāciju sacensības "Medical Wrestle"
24. martā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) telpās tika aizvadīts Baltijā pirmais medicīnas simulāciju čempionāts Medical Wrestle. Šī aktivitāte bija daļa no RSU Zinātnes nedēļas programmas, ko izstrādāja un organizēja RSU 6. studiju gada medicīnas studenti Aleksandrs Oborins un Rihards Seržāns ar akadēmisko un metodoloģisko atbalstu no mentora, asociētā profesora Oļega Sabeļņikova, RSU Anestezioloģijas, reanimatoloģijas un klīniskās simulācijas katedras, docētājiem un RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC).
"Katras nozīmīgas konferences neatņemama daļa ir sacensības. Anestezioloģija, reanimatoloģija, intensīvā terapija, pediatrija, ginekoloģija un militārā medicīna ir jomas, kurās ātrums, precizitāte un zināšanas ir dzīvībai svarīgas. Lai veicinātu topošo ārstu izcilību un klīnisko prasmju pilnveidi, mēs, RSU studenti, realizējām jau sen lolotu sapni par medicīnas sacensībām Medical Wrestle," skaidro pasākuma organizators Aleksandrs Oborins.
Sacensību formāts, posmi un norise
Čempionātā Medical Wrestle studentu komandām, sacenšoties savā starpā, bija jāveic atdzīvināšanas pasākumi kādā no realizētajiem ārkārtas situāciju scenārijiem. Šādā veidā tika pārbaudīta studentu spēja sadarboties komandā, savstarpēji komunicēt, sadalīt pienākums, ātri pieņemt lēmumus, veikt nepieciešamās manipulācijas un pacienta ārstēšanu. Pietuvinot sacensības reālajai dzīvei, pasākuma organizatori bija sarūpējuši īpaši plašu un interesantu scenāriju klāstu: no hipotermijas un pārdozēšanas gadījumiem, līdz pat pārgalvīgu izpletņlēcēju glābšanai.
Iniciatīva izpelnījās lielu uzmanību, piesaistot gan vietējos studentus, gan starptautiskos dalībniekus. Sacensībās piedalījās 10 komandas (katrā 3–4 dalībnieki), tostarp piecas RSU studentu komandas, trīs Latvijas Universitātes (LU) komandas, kā arī komandas no Igaunijas un Polijas.
Sacensības norisinājās visas dienas garumā. Kvalifikācijas posms tika aizvadīts RSU galvenajā ēkā un RSU Studiju un zinātnes centrā, savukārt vakara fināls, kurā no visām 10 komandām iekļuva 3 labākās, tika aizvadīts RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā.
Pieredzējušu mentoru un atbalsta komandas vadībā
Lai sacensības būtu kvalitatīvas un veiksmīgas, pasākuma koordinēšanā nozīmīgu atbalstu sniedza galvenais mentors, asociētais profesors Oļegs Sabeļņikovs, RSU Anestezioloģijas, reanimatoloģijas un klīniskās simulācijas katedra un docētāji Olga Zemļanuhina, Darja Smirnova, Anastasija Dergunova-Zimina, Paula Zviedre, Mārtiņš Saulīte, Mārtiņš Ansons, Ļubova Minova. Par tehnisko nodrošinājumu rūpējās RSU MITC komanda.
Uz pasākumu tika uzaicināts arī ārvalstu viesmentors, neatliekamās medicīnas ārsts dr. Gijems Buijo (Guillem Bouilleau) no Francijas, kuram ir ilggadēja pieredze Eiropas Neatliekamās Medicīnas kongresa EUSEM (SimCup) simulāciju sacensību organizēšanā. Dr. Buijo kopā ar savu kolēģi - paramediķi un simulāciju tehniķi - Mohamedu El Uali (Mohamed El Ouali) ne tikai uzraudzīja un uzturēja sacensību garu klātienē, bet arī iepazīstināja RSU MITC kolēģus ar PRISM vērtēšanas sistēmu.
"Standartizētā novērtējuma metode PRISM, kas ik gadu tiek izmantota EUSIM sacensībās, tika izmantota arī Medical Wrestle čempionātā. Šī metode balstās uz tā dēvētajiem “dzīvības punktiem”, kurus komandu dalībnieki iegūst, veiksmīgi sniedzot palīdzību pacientam.
Man bija liels gods un patiess prieks būt viesmentoram šajā pasākumā, kas, ceru, kļūs par jaunas tradīcijas aizsācēju Latvijā!"
Dr. Gijems Buijo
Čempiona titulu iegūst komanda no Polijas
Spraigā cīņā čempiona titulu šoreiz izcīnīja komanda Baby Doctors no Polijas, 2. vietu godam izcīnīja RSU studentu komanda 1+4=14 un 3. vietu ieguva LU komanda LUcas. Medical Wrestle rīkotāji bija parūpējušies arī par skatītāju labsajūtu, nodrošinot ikvienam apmeklētājam un atbalstītājam iespēju piedalīties mazajās kardiopulmonālās reanimācijas (KPR) sacensībās, veicot atdzīvināšanas pasākumus uz mācību manekeniem. Uzvarētājus iepriecināja izglītojošās balvas no sponsoriem Arbor Medical un Compendium Medicine.
Ar skatu nākotnē. Medical Wrestle - jauna, ikgadēja tradīcija
Atskatoties uz aizvadīto pasākumu, Rihards Seržāns atzīst, ka organizatori plānošanas laikā saskārās ar vairākiem izaicinājumiem - scenāriju izveidi atbilstošai grūtības pakāpei, komandu piesaisti, starptautisko ekspertu uzrunāšanu-, tomēr iznākums esot bijis tā vērts.
"Redzēju studentos saliedētību, azartu un neviltotu prieku par paveikto. Ja ir šāda atdeve un interese, tad tik jāturpina augt un attīstīties tālāk! "
Rihards Seržāns
Aleksandrs Oborins norāda, ka šo pasākumu labprāt ieviestu kā ikgadēju tradīciju: “Šis nebija pirmais mēģinājums realizēt šādu sacensību formātu, tomēr šis mēģinājums bija veiksmīgais! Vēlos Medical Wrestle padarīt par ikgadēju tradīciju un nākotnē sadarboties ar vēl citām Eiropas studentu sacensībām!”
Arī RSU MITC centra direktore Ieva Šlēziņa neslēpj savu gandarījumu par paveikto:
"Šādas sacensības ir lieliska iespēja zināšanu un pieredzes apmaiņai, kas veicina arī starptautisku simulācijas entuziastu kopienas veidošanu ar mērķi attīstīt medicīnas izglītību un stiprināt pacientu drošību."
Vairāk par sacensībām iespējams uzzināt mājaslapā: www.medicalwrestle.com
Saistītās aktualitātes
